ERLA251LIN122KR55M
Manufacturer No:
ERLA251LIN122KR55M
Manufacture:
United Chemi-Con
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
ERLA251LIN122KR55M
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP
In Stock
389 pcs On sales
Product Attribute
Lead Spacing
0.559" (14.20mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
Polarization
Polar
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Voltage - Rated
250V
Series
RLA
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Ratings
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Packaging
Bulk
Height - Seated (Max)
2.264" (57.50mm)
Tolerance
±20%
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Capacitance
1200µF
Surface Mount Land Size
Part Status
Active
Ripple Current @ Low Frequency
5.96A @ 120Hz
Applications
General Purpose
Ripple Current @ High Frequency
8.94A @ 50kHz