ERLA181LIN182KA45M
Manufacturer No:
ERLA181LIN182KA45M
Datasheet:
ERLA181LIN182KA45M
Description:
CAP ALUM 1800UF 10% 180V SNAP
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Ratings
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)
1.870" (47.50mm)
Tolerance
±10%
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Capacitance
1800µF
Ripple Current @ Low Frequency
6.37A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency
9.555A @ 50kHz
Lead Spacing
0.559" (14.20mm)
Voltage - Rated
180V