ERLA181LIN172KR55M
Manufacturer No:
ERLA181LIN172KR55M
Datasheet:
ERLA181LIN172KR55M
Description:
CAP ALUM 1700UF 10% 180V SNAP
Product Attribute
Ripple Current @ High Frequency
9.945A @ 50kHz
Lead Spacing
0.559" (14.20mm)
Voltage - Rated
180V
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Ratings
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)
2.264" (57.50mm)
Tolerance
±10%
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Capacitance
1700µF
Ripple Current @ Low Frequency
6.63A @ 120Hz