ERLA181LIN112KR40M
Manufacturer No:
ERLA181LIN112KR40M
Manufacture:
United Chemi-Con
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
ERLA181LIN112KR40M
Description:
CAP ALUM 1100UF 10% 180V SNAP
Part Status
Active
Ripple Current @ Low Frequency
5.17A @ 120Hz
Applications
General Purpose
Ripple Current @ High Frequency
7.755A @ 50kHz
Lead Spacing
0.559" (14.20mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
Polarization
Polar
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Voltage - Rated
180V
Series
RLA
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Ratings
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Packaging
Bulk
Height - Seated (Max)
1.673" (42.50mm)
Tolerance
±10%
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Capacitance
1100µF
Surface Mount Land Size
Company Profile
ERLA181LIN112KR40M Relevant information
ERLA181LIN112KR40M
ERLA181LIN112KR40M
CAP ALUM 1100UF 10% 180V SNAP