ERLA181LIN152KA40M
Manufacturer No:
ERLA181LIN152KA40M
Datasheet:
ERLA181LIN152KA40M
Description:
CAP ALUM 1500UF 10% 180V SNAP
Product Attribute
Lead Spacing
0.559" (14.20mm)
Voltage - Rated
180V
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Ratings
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)
1.673" (42.50mm)
Tolerance
±10%
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Capacitance
1500µF
Ripple Current @ Low Frequency
5.75A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency
8.625A @ 50kHz