ELC11D121F
Manufacturer No:
ELC11D121F
Datasheet:
ELC11D121F
Description:
FIXED IND 120UH 1.6A 160 MOHM TH
Product Attribute
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Material - Core
Ferrite
Size / Dimension
0.453" Dia (11.50mm)
DC Resistance (DCR)
160mOhm
Current Rating (Amps)
1.6A
Height - Seated (Max)
0.547" (13.90mm)
Tolerance
±10%
Inductance
120µH
Frequency - Self Resonant
Inductance Frequency - Test
10kHz