ELC11D100F
Manufacturer No:
ELC11D100F
Manufacture:
Panasonic Electronic Components
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet:
ELC11D100F
Description:
FIXED IND 10UH 3.5A 29 MOHM TH
Part Status
Last Time Buy
Inductance Frequency - Test
10kHz
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Material - Core
Ferrite
Type
Wirewound
Size / Dimension
0.453" Dia (11.50mm)
Series
ELC11D
DC Resistance (DCR)
29mOhm
Ratings
Current - Saturation
Q @ Freq
Current Rating (Amps)
3.5A
Packaging
Bulk
Height - Seated (Max)
0.547" (13.90mm)
Shielding
Unshielded
Operating Temperature
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
Radial Lead
Inductance
10µH