ELC11D120F
Manufacturer No:
ELC11D120F
Datasheet:
ELC11D120F
Description:
FIXED IND 12UH 3.4A 30 MOHM TH
Product Attribute
Tolerance
±20%
Inductance
12µH
Frequency - Self Resonant
Inductance Frequency - Test
10kHz
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Material - Core
Ferrite
Size / Dimension
0.453" Dia (11.50mm)
DC Resistance (DCR)
30mOhm
Current Rating (Amps)
3.4A
Height - Seated (Max)
0.547" (13.90mm)