IXTT10P50
Manufacturer No:
IXTT10P50
Manufacture:
IXYS
Package:
TO-268-3, D³Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Datasheet:
IXTT10P50
Description:
MOSFET P-CH 500V 10A TO-268
Part Status
Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
900mOhm @ 5A, 10V
Series
Power Dissipation (Max)
300W (Tc)
FET Type
P-Channel
Supplier Device Package
TO-268
Packaging
Bulk
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
160nC @ 10V
Vgs (Max)
±20V
Drain to Source Voltage (Vdss)
500V
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4700pF @ 25V
FET Feature
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
10A (Tc)