IXTT100N25P
Manufacturer No:
IXTT100N25P
Manufacture:
IXYS
Package:
TO-268-3, D³Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Datasheet:
IXTT100N25P
Description:
MOSFET N-CH 250V 100A TO-268
Product Attribute
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
24mOhm @ 50A, 10V
Series
PolarHT™
Power Dissipation (Max)
600W (Tc)
FET Type
N-Channel
Supplier Device Package
TO-268
Packaging
Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
185nC @ 10V
Vgs (Max)
±20V
Drain to Source Voltage (Vdss)
250V
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
6300pF @ 25V
FET Feature
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
100A (Tc)
Part Status
Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V