IXTT10N100D2
Manufacturer No:
IXTT10N100D2
Datasheet:
IXTT10N100D2
Description:
MOSFET N-CH 1000V 10A TO-267
Product Attribute
FET Feature
Depletion Mode
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
10A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.5Ohm @ 5A, 10V
Series
Power Dissipation (Max)
695W (Tc)
FET Type
N-Channel
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
200nC @ 5V
Vgs (Max)
±20V
Drain to Source Voltage (Vdss)
1000V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
5320pF @ 25V