IXTT10N100D
Manufacturer No:
IXTT10N100D
Datasheet:
IXTT10N100D
Description:
MOSFET N-CH 1000V 10A TO-268
Product Attribute
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 250µA
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.4Ohm @ 10A, 10V
Series
Power Dissipation (Max)
400W (Tc)
FET Type
N-Channel
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
130nC @ 10V
Vgs (Max)
±30V
Drain to Source Voltage (Vdss)
1000V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2500pF @ 25V
FET Feature
Depletion Mode
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
10A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V