SUP40N10-30-GE3
Manufacturer No:
SUP40N10-30-GE3
Datasheet:
SUP40N10-30-GE3
Description:
MOSFET N-CH 100V 38.5A TO220AB
Series
TrenchFET®
Power Dissipation (Max)
3.1W (Ta), 89W (Tc)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
60nC @ 10V
Vgs (Max)
±20V
Drain to Source Voltage (Vdss)
100V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2400pF @ 25V
FET Feature
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
38.5A (Tc)
Part Status
Obsolete
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
30mOhm @ 15A, 10V