SUP40010EL-GE3
Manufacturer No:
SUP40010EL-GE3
Manufacture:
Vishay / Siliconix
Package:
TO-220-3
Datasheet:
SUP40010EL-GE3
Description:
MOSFET N-CH 40V 120A TO220AB
In Stock
450 pcs On sales
Product Attribute
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
11155pF @ 30V
FET Feature
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
120A (Tc)
Part Status
Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-220-3
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 250µA
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.8mOhm @ 30A, 10V
Series
ThunderFET®
Power Dissipation (Max)
375W (Tc)
FET Type
N-Channel
Supplier Device Package
TO-220AB
Packaging
Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
230nC @ 10V
Vgs (Max)
±20V
Drain to Source Voltage (Vdss)
40V
Company Profile
SUP40010EL-GE3 Relevant information
SUP40010EL-GE3
SUP40010EL-GE3
MOSFET N-CH 40V 120A TO220AB