HTN1.25TB
Manufacturer No:
HTN1.25TB
Manufacture:
Techflex
Package:
Datasheet:
HTN1.25TB
Description:
SLEEVING 1-1/4" X 250' BLACK/WHT
Product Attribute
Material
Ethylene Chlorotrifluoroethylene (ECTFE), Halogen Free, Plenum Rated
Diameter - Outside, Non-Expanded
Part Status
Active
Wall Thickness
0.028" (0.71mm)
Heat Protection
Flame Resistant, Heat Resistant
Type Attributes
Expandable
Liquid Protection
Gasoline Resistant
Type
Sleeve
Abrasion Protection
Abrasion and Cut Resistant
Color
Black, White
Operating Temperature
-75°C ~ 150°C
Width
Environment Protection
Length
250' (76.20m)
Diameter - Inside, Expanded
1.750" (44.45mm)
Series
Flexo® Halar®
Material Flammability Rating
UL VW-1
Features
Acid Resistant, Chemical Resistant, Clean Cut, Self Extinguishing, Solvent Resistant
Diameter - Inside, Non-Expanded
1.250" (31.75mm)