C967U392MYWDAAWL20
Manufacturer No:
C967U392MYWDAAWL20
Manufacture:
KEMET
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
C967U392MYWDAAWL20
Description:
CAP CER 3900PF 400VAC Y5U RADIAL
Product Attribute
Applications
Safety
Failure Rate
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Mounting Type
Through Hole
Series
C900AC SFTY X1-400 Y2-250
Package / Case
Radial, Disc
Ratings
X1, Y2
Thickness (Max)
Features
Voltage - Rated
400VAC
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.512" Dia (13.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
Lead Style
Straight
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Capacitance
3900pF