EDLHW706D2R1R
Manufacturer No:
EDLHW706D2R1R
Datasheet:
EDLHW706D2R1R
Description:
CAP 70F 2.1V THROUGH HOLE
Product Attribute
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
Operating Temperature
-25°C ~ 60°C
Tolerance
ESR (Equivalent Series Resistance)
100mOhm @ 1kHz
Capacitance
70F
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated
2.1V