EDLHW226D2R3R
Manufacturer No:
EDLHW226D2R3R
Manufacture:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Package:
Radial, Can
Datasheet:
EDLHW226D2R3R
Description:
CAP 22F 2.3V THROUGH HOLE
Product Attribute
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial, Can
Voltage - Rated
2.3V
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Series
HW
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Tolerance
ESR (Equivalent Series Resistance)
100mOhm @ 1kHz
Capacitance
22F
Part Status
Obsolete
Termination
PC Pins
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)