CB037D0103JBA
Manufacturer No:
CB037D0103JBA
Manufacture:
AVX Corporation
Package:
1812 (4532 Metric)
Datasheet:
CB037D0103JBA
Description:
CAP FILM 10000PF 5% 63VDC 1812
Product Attribute
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Series
CB
Size / Dimension
0.185" L x 0.126" W (4.70mm x 3.20mm)
Ratings
Dielectric Material
Polyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked
Features
Voltage Rating - AC
40V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage Rating - DC
63V
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Capacitance
10000pF
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Termination
Solder Pads
Applications
General Purpose
Lead Spacing
Company Profile
CB037D0103JBA Relevant information
CB037D0103JBA
CB037D0103JBA
CAP FILM 10000PF 5% 63VDC 1812