A3240ELHLT-T
Manufacturer No:
A3240ELHLT-T
Manufacture:
Allegro MicroSystems, LLC.
Package:
SOT-23W
Datasheet:
A3240ELHLT-T
Description:
MAGNETIC SWITCH UNIPOLAR SOT23W
Product Attribute
Technology
Hall Effect
Output Type
Open Collector
Part Status
Obsolete
Polarization
South Pole
Sensing Range
5mT Trip, 5mT Release
Package / Case
SOT-23W
Test Condition
-40°C ~ 85°C
Voltage - Supply
4.2V ~ 24V
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Features
Current - Output (Max)
25mA
Function
Unipolar Switch
Current - Supply (Max)
6mA