BYV25FB-600,118
Manufacturer No:
BYV25FB-600,118
Manufacture:
WeEn Semiconductors
Package:
TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
BYV25FB-600,118
Description:
DIODE GEN PURP 600V 5A D2PAK
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Diode Type
Standard
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.9V @ 5A
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Base Part Number
BYV25-600
Capacitance @ Vr, F
Supplier Device Package
D2PAK
Reverse Recovery Time (trr)
35ns
Current - Reverse Leakage @ Vr
50µA @ 600V
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600V
Series
Current - Average Rectified (Io)
5A