BYV25D-600,118
Manufacturer No:
BYV25D-600,118
Manufacture:
WeEn Semiconductors
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
BYV25D-600,118
Description:
DIODE GEN PURP 600V 5A DPAK
Product Attribute
Capacitance @ Vr, F
Supplier Device Package
DPAK
Reverse Recovery Time (trr)
60ns
Current - Reverse Leakage @ Vr
50µA @ 600V
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600V
Series
Current - Average Rectified (Io)
5A
Packaging
Digi-Reel®
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Diode Type
Standard
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.3V @ 5A