BYC75W-600PQ
Manufacturer No:
BYC75W-600PQ
Manufacture:
WeEn Semiconductors
Package:
TO-247-2
Datasheet:
BYC75W-600PQ
Description:
DIODE GEN PURP 600V 75A TO247-2
Product Attribute
Capacitance @ Vr, F
Supplier Device Package
TO-247-2
Reverse Recovery Time (trr)
50ns
Current - Reverse Leakage @ Vr
10µA @ 600V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600V
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Average Rectified (Io)
75A
Series
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)
Packaging
Tube
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
2.75V @ 75A
Diode Type
Standard
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Company Profile
BYC75W-600PQ Relevant information
BYC75W-1200PQ
BYC75W-1200PQ
STANDARD MARKING * HORIZONTAL, R
BYC75W-600PQ
BYC75W-600PQ