BYC75W-1200PQ
Manufacturer No:
BYC75W-1200PQ
Manufacture:
WeEn Semiconductors
Package:
TO-247-2
Datasheet:
BYC75W-1200PQ
Description:
STANDARD MARKING * HORIZONTAL, R
Product Attribute
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1200V
Current - Average Rectified (Io)
75A
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)
Series
Diode Type
Standard
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-247-2
Capacitance @ Vr, F
Supplier Device Package
Reverse Recovery Time (trr)
85ns
Current - Reverse Leakage @ Vr
250µA @ 1200V
Company Profile
BYC75W-1200PQ Relevant information
BYC75W-1200PQ
BYC75W-1200PQ
BYC75W-600PQ
BYC75W-600PQ
DIODE GEN PURP 600V 75A TO247-2