BYW27-400GP-E3/73
Manufacturer No:
BYW27-400GP-E3/73
Manufacture:
Vishay / Semiconductor - Diodes Division
Package:
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet:
BYW27-400GP-E3/73
Description:
DIODE GEN PURP 400V 1A DO204AL
Product Attribute
Supplier Device Package
DO-204AL (DO-41)
Reverse Recovery Time (trr)
3µs
Current - Reverse Leakage @ Vr
200nA @ 400V
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
400V
Series
Current - Average Rectified (Io)
1A
Packaging
Tape & Box (TB)
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Diode Type
Standard
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1V @ 1A
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Base Part Number
BYW27-400
Capacitance @ Vr, F
8pF @ 4V, 1MHz