BYW27-200GPHE3/54
Manufacturer No:
BYW27-200GPHE3/54
Manufacture:
Vishay / Semiconductor - Diodes Division
Package:
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet:
BYW27-200GPHE3/54
Description:
DIODE GEN PURP 200V 1A DO204AL
Product Attribute
Current - Reverse Leakage @ Vr
200nA @ 200V
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200V
Series
Current - Average Rectified (Io)
1A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Diode Type
Standard
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1V @ 1A
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Base Part Number
BYW27-200
Capacitance @ Vr, F
8pF @ 4V, 1MHz