WDU24-500
Manufacturer No:
WDU24-500
Manufacture:
Triad Magnetics
Package:
Datasheet:
WDU24-500
Description:
AC/DC WALL MNT ADAPTER 24V 500MA
In Stock
22 pcs On sales
Product Attribute
Approvals
cUL, UL
Voltage - Output
24V
Efficiency
Operating Temperature
-10°C ~ 40°C
Input Type
Fixed Blade
Current - Output (Max)
500mA
Cord Length
72" (1.83m)
No Load Power Consumption
Part Status
Active
Applications
ITE (Commercial)
Polarization
Positive Center
Input Connector
NEMA 1-15P
Region Utilized
North America
Form
Wall Mount (Class II)
Voltage - Input
120VAC
Series
WDU
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Weight
Size / Dimension
3.15" L x 2.36" W x 1.89" H (80.0mm x 60.0mm x 48.0mm)