WDU24-1200
Manufacturer No:
WDU24-1200
Manufacture:
Triad Magnetics
Package:
Datasheet:
WDU24-1200
Description:
AC/DC WALL MNT ADAPTER 24V 1.2A
In Stock
40 pcs On sales
Product Attribute
Input Connector
NEMA 1-15P
Region Utilized
North America
Form
Wall Mount (Class II)
Voltage - Input
120VAC
Series
WDU
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Weight
Size / Dimension
3.35" L x 2.68" W x 2.17" H (85.0mm x 68.0mm x 55.0mm)
Approvals
cUL, UL
Voltage - Output
24V
Efficiency
Operating Temperature
-10°C ~ 40°C
Input Type
Fixed Blade
Current - Output (Max)
1.2A
Cord Length
72" (1.83m)
No Load Power Consumption
Part Status
Active
Applications
ITE (Commercial)
Polarization
Positive Center
Company Profile
WDU24-1200 Relevant information
WDU24-1200
WDU24-1200