KVN0.50YL50
Manufacturer No:
KVN0.50YL50
Manufacture:
Techflex
Package:
Datasheet:
KVN0.50YL50
Description:
SLEEVING 1/2" X 50' YELLOW
Product Attribute
Type
Sleeve
Abrasion Protection
Color
Yellow
Operating Temperature
-170°C ~ 160°C
Width
Environment Protection
Environment Resistant
Length
50.00' (15.24m)
Diameter - Inside, Expanded
0.625" (15.88mm)
Series
Aramid Flexo® KV™
Material Flammability Rating
Features
Clean Cut
Diameter - Inside, Non-Expanded
0.500" (12.70mm)
Material
Aramid, Halogen Free
Diameter - Outside, Non-Expanded
Part Status
Active
Wall Thickness
0.020" (0.51mm)