KVN0.25YL50
Manufacturer No:
KVN0.25YL50
Manufacture:
Techflex
Package:
Datasheet:
KVN0.25YL50
Description:
SLEEVING 1/4" X 50' YELLOW
Product Attribute
Wall Thickness
0.020" (0.51mm)
Heat Protection
Type Attributes
Expandable
Liquid Protection
Type
Sleeve
Abrasion Protection
Color
Yellow
Operating Temperature
-170°C ~ 160°C
Width
Environment Protection
Environment Resistant
Length
50.00' (15.24m)
Diameter - Inside, Expanded
0.312" (7.92mm)
Series
Aramid Flexo® KV™
Material Flammability Rating
Features
Clean Cut
Diameter - Inside, Non-Expanded
0.250" (6.35mm)