HRSR-060FR-10
Manufacturer No:
HRSR-060FR-10
Manufacture:
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Package:
Datasheet:
HRSR-060FR-10
Description:
HEATSHRINK 0.6" X 0.833' BLACK
In Stock
29 pcs On sales
Product Attribute
Length
0.833' (254.00mm, 10.00")
Series
HRSR-FR
Features
Flame Retardant
Material
Polyolefin (PO)
Part Status
Active
Shrinkage Ratio
5.6 to 1
Shrink Temperature
90°C
Operating Temperature
-55°C ~ 90°C
Recovered Wall Thickness
0.060" (1.52mm)
Inner Diameter - Supplied
0.600" (15.24mm)
Type
Tubing, Semi Rigid
Inner Diameter - Recovered
0.150" (3.81mm)
Color
Black
Company Profile
HRSR-060FR-10 Relevant information
HRSR-01
HRSR-01
ROCKER BOOT CONN HOUSING SRN
HRSR-060FR-10
HRSR-060FR-10
HEATSHRINK 0.6" X 0.833' BLACK