RA201836XX
Manufacturer No:
RA201836XX
Datasheet:
RA201836XX
Description:
DIODE GP 1.8KV 3600A POWRDISC
Product Attribute
Diode Type
Standard
Part Status
Active
Mounting Type
Chassis Mount
Package / Case
DO-200AD
Capacitance @ Vr, F
Current - Reverse Leakage @ Vr
200mA @ 1800V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1800V
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Current - Average Rectified (Io)
3600A
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.15V @ 3000A