RA201436XX
Manufacturer No:
RA201436XX
Manufacture:
Powerex, Inc.
Package:
DO-200AD
Datasheet:
RA201436XX
Description:
DIODE GP 1.4KV 3600A POWRDISC
Product Attribute
Supplier Device Package
Pow-R-Disc
Reverse Recovery Time (trr)
22µs
Current - Reverse Leakage @ Vr
200mA @ 1400V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1400V
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Current - Average Rectified (Io)
3600A
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.15V @ 3000A