FFA40UP35STU
Manufacturer No:
FFA40UP35STU
Manufacture:
ON Semiconductor
Package:
TO-3P-3, SC-65-3
Datasheet:
FFA40UP35STU
Description:
DIODE GEN PURP 350V 40A TO3P
In Stock
156 pcs On sales
Product Attribute
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Average Rectified (Io)
40A
Series
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C
Packaging
Tube
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.6V @ 40A
Diode Type
Standard
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-3P-3, SC-65-3
Capacitance @ Vr, F
Supplier Device Package
TO-3PN
Reverse Recovery Time (trr)
55ns
Current - Reverse Leakage @ Vr
100µA @ 350V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
350V
Company Profile
FFA40UP35STU Relevant information
FFA40U60DNTU
FFA40U60DNTU
DIODE ARRAY GP 600V 40A TO3P
FFA40UP35STU
FFA40UP35STU
DIODE GEN PURP 350V 40A TO3P