FFA40U60DNTU
Manufacturer No:
FFA40U60DNTU
Datasheet:
FFA40U60DNTU
Description:
DIODE ARRAY GP 600V 40A TO3P
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
2.1V @ 40A
40A
Reverse Recovery Time (trr)
110ns
Current - Reverse Leakage @ Vr
20µA @ 600V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600V
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C
Company Profile
FFA40U60DNTU Relevant information
FFA40U60DNTU
FFA40U60DNTU
DIODE ARRAY GP 600V 40A TO3P
FFA40UP35STU
FFA40UP35STU
DIODE GEN PURP 350V 40A TO3P