FFA30U60DNTU
Manufacturer No:
FFA30U60DNTU
Manufacture:
ON Semiconductor
Package:
TO-3P-3, SC-65-3
Datasheet:
FFA30U60DNTU
Description:
DIODE ARRAY GP 600V 30A TO3PN
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
2.3V @ 30A
Packaging
Tube
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
30A
Diode Type
Standard
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-3P-3, SC-65-3
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Supplier Device Package
TO-3P
Reverse Recovery Time (trr)
90ns
Current - Reverse Leakage @ Vr
15µA @ 600V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600V
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C
Company Profile
FFA30U60DNTU Relevant information
FFA30U60DNTU
FFA30U60DNTU
DIODE ARRAY GP 600V 30A TO3PN
FFA30UP20DNTU
FFA30UP20DNTU
DIODE ARRAY GP 200V 15A TO3PN