MD250S16M3-BP
Manufacturer No:
MD250S16M3-BP
Manufacture:
Micro Commercial Co
Package:
Module
Datasheet:
MD250S16M3-BP
Description:
BRIDGE RECT 3PHASE 1.6KV 250A M3
In Stock
19 pcs On sales
Product Attribute
Current - Average Rectified (Io)
250A
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.6V @ 300A
Packaging
Bulk
Diode Type
Three Phase
Technology
Standard
Part Status
Active
Mounting Type
Chassis Mount
Package / Case
Module
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package
M3
Voltage - Peak Reverse (Max)
1.6kV
Current - Reverse Leakage @ Vr
500µA @ 1600V