IXYN100N120B3H1
Manufacturer No:
IXYN100N120B3H1
Manufacture:
IXYS
Package:
SOT-227-4, miniBLOC
Datasheet:
IXYN100N120B3H1
Description:
IGBT XPT 1200V 152A SOT-227B
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package
SOT-227B
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.6V @ 15V, 100A
Input
Standard
Current - Collector (Ic) (Max)
165A
Series
GenX3™, XPT™
Input Capacitance (Cies) @ Vce
6nF @ 25V
IGBT Type
PT
Current - Collector Cutoff (Max)
50µA
Part Status
Active
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200V
Power - Max
690W
Configuration
Single
Mounting Type
Chassis Mount
NTC Thermistor
No
Package / Case
SOT-227-4, miniBLOC
Company Profile
IXYN100N120B3H1 Relevant information
IXYN100N120B3H1
IXYN100N120B3H1
IGBT XPT 1200V 152A SOT-227B