IXKH30N60C5
Manufacturer No:
IXKH30N60C5
Package:
TO-3P-3 Full Pack
Datasheet:
IXKH30N60C5
Description:
MOSFET N-CH 600V 30A TO247AD
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
125mOhm @ 16A, 10V
Series
CoolMOS™
Power Dissipation (Max)
FET Type
N-Channel
Supplier Device Package
TO-247AD (IXKH)
Packaging
Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
70nC @ 10V
Vgs (Max)
±20V
Drain to Source Voltage (Vdss)
600V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2500pF @ 10V
FET Feature
Super Junction
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
30A (Tc)
Part Status
Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
TO-3P-3 Full Pack
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 1.1mA