IXKH20N60C5
Manufacturer No:
IXKH20N60C5
Package:
TO-3P-3 Full Pack
Datasheet:
IXKH20N60C5
Description:
MOSFET N-CH 600V 20A TO-247AD
Product Attribute
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 1.1mA
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
200mOhm @ 10A, 10V
Series
CoolMOS™
Power Dissipation (Max)
FET Type
N-Channel
Supplier Device Package
TO-247AD (IXKH)
Packaging
Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
45nC @ 10V
Vgs (Max)
±20V
Drain to Source Voltage (Vdss)
600V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1520pF @ 100V
FET Feature
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
20A (Tc)
Part Status
Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
TO-3P-3 Full Pack
Company Profile
IXKH20N60C5 Relevant information
IXKH20N60C5
IXKH20N60C5
MOSFET N-CH 600V 20A TO-247AD