IXKC13N80C
Manufacturer No:
IXKC13N80C
Manufacture:
IXYS
Package:
ISOPLUS220™
Datasheet:
IXKC13N80C
Description:
MOSFET N-CH 800V 13A ISOPLUS220
Product Attribute
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2300pF @ 25V
FET Feature
Super Junction
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
13A (Tc)
Part Status
Obsolete
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
ISOPLUS220™
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 1mA
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
290mOhm @ 9A, 10V
Series
CoolMOS™
Power Dissipation (Max)
FET Type
N-Channel
Supplier Device Package
Packaging
Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
90nC @ 10V
Vgs (Max)
±20V
Drain to Source Voltage (Vdss)
800V