DDZX12C-13
Manufacturer No:
DDZX12C-13
Manufacture:
Diodes Incorporated
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
DDZX12C-13
Description:
DIODE ZENER 12V 300MW SOT23
Product Attribute
Supplier Device Package
SOT-23
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
12V
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
100nA @ 9.1V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900mV @ 10mA
Tolerance
±3%
Part Status
Active
Power - Max
300mW
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Base Part Number
DDZX12C
Impedance (Max) (Zzt)
12 Ohms
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C