DDZX10C-7
Manufacturer No:
DDZX10C-7
Manufacture:
Diodes Incorporated
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
DDZX10C-7
Description:
DIODE ZENER 10V 300MW SOT23-3
Product Attribute
Impedance (Max) (Zzt)
8 Ohms
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Supplier Device Package
SOT-23-3
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
10V
Current - Reverse Leakage @ Vr
100nA @ 8V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900mV @ 10mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Tolerance
±3%
Part Status
Active
Power - Max
300mW