EDLF104A5R5C
Manufacturer No:
EDLF104A5R5C
Manufacture:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Package:
Radial, Can
Datasheet:
EDLF104A5R5C
Description:
CAP 100MF 5.5V T/H
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Tolerance
ESR (Equivalent Series Resistance)
100Ohm @ 1kHz
Capacitance
100mF
Part Status
Obsolete
Termination
PC Pins
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial, Can
Voltage - Rated
5.5V
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension
0.531" Dia (13.50mm)
Series
F
Height - Seated (Max)
0.374" (9.50mm)