CHB300-300S24N
Manufacturer No:
CHB300-300S24N
Manufacture:
Cincon Electronics Co. LTD
Package:
Half Brick
Datasheet:
CHB300-300S24N
Description:
ISOLATED DC/DC CONVERTERS 231-35
Product Attribute
Package / Case
Half Brick
Current - Output (Max)
12.5A
Control Features
Enable, Active Low
Supplier Device Package
Size / Dimension
2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Number of Outputs
1
Type
Isolated Module
Voltage - Output 1
24V
Series
CHB300-300S (300W)
Voltage - Output 2
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Voltage - Output 3
Efficiency
90%
Voltage - Output 4
Part Status
Active
Voltage - Isolation
3kV
Applications
ITE (Commercial)
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Max)
425V
Power (Watts)
300W
Voltage - Input (Min)
180V