CFB400W-24S12
Manufacturer No:
CFB400W-24S12
Manufacture:
Cincon Electronics Co. LTD
Package:
Full Brick
Datasheet:
CFB400W-24S12
Description:
ISOLATED DC/DC CONVERTERS 600-70
Product Attribute
Size / Dimension
4.60" L x 2.40" W x 0.50" H (116.8mm x 61.0mm x 12.7mm)
Number of Outputs
1
Type
Isolated Module
Voltage - Output 1
12V
Series
CFB400W (400W)
Voltage - Output 2
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP
Voltage - Output 3
Efficiency
86%
Voltage - Output 4
Part Status
Active
Voltage - Isolation
1.5kV
Applications
ITE (Commercial)
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Max)
36V
Power (Watts)
400W
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
Full Brick
Current - Output (Max)
33.3A