Q6P1BXXR12
Manufacturer No:
Q6P1BXXR12
Manufacture:
APEM Inc.
Package:
Datasheet:
Q6P1BXXR12
Description:
INDICATOR 12V 6MM PROMINENT RED
Product Attribute
Features
Millicandela Rating
40mcd
Lens Size
3mm, T-1
Panel Cutout Dimensions
0.24" (6.10mm)
Lamp Color
Red
Lens Color
Red
Lens Style
Round with Domed Top
Part Status
Active
Viewing Angle
100°
Type
LED
Lens Transparency
Diffused
Series
Q Series
Termination Style
Solder Lug
Current
20mA
Wavelength - Peak
Ratings
DC
Ingress Protection
Voltage
12V