D15S13A4PA00LF
Manufacturer No:
D15S13A4PA00LF
Manufacture:
Amphenol ICC (FCI)
Package:
Datasheet:
D15S13A4PA00LF
Description:
CONN D-SUB RCPT 15POS R/A SOLDER
Series
Delta D
Number of Rows
2
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Features
Voltage Rating
300V
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A)
Packaging
Tray
Backset Spacing
0.409" (10.40mm)
Wire Gauge
Connector Style
D-Sub
Part Status
Active
Contact Material
Phosphor Bronze
Termination
Solder
Ingress Protection
Contact Form
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Type
Signal
Number of Positions
15
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C