D15S13A4GI00LF
Manufacturer No:
D15S13A4GI00LF
Manufacture:
Amphenol ICC (FCI)
Package:
Datasheet:
D15S13A4GI00LF
Description:
CONN D-SUB RCPT 15POS R/A SOLDER
Product Attribute
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Finish
Gold
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Color
Black
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (M3)
Contact Finish Thickness
Flash
Series
Delta D
Number of Rows
2
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Features
Board Lock, Mounting Bracket
Voltage Rating
300V
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A)
Packaging
Tray
Backset Spacing
0.409" (10.40mm)
Wire Gauge
Connector Style
D-Sub
Part Status
Active
Contact Material
Phosphor Bronze
Termination
Solder
Ingress Protection
Contact Form
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Type
Signal
Number of Positions
15
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Current Rating (Amps)
5A
Company Profile
D15S13A4GI00LF Relevant information
D15S13A4GI00LF
D15S13A4GI00LF