LCL300PS12-XD0200
Manufacturer No:
LCL300PS12-XD0200
Manufacture:
XP Power
Package:
Datasheet:
LCL300PS12-XD0200
Description:
AC/DC CONVERTER
Product Attribute
Mounting Type
Chassis Mount
Current - Output (Max)
25A
Power (Watts)
300W
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC
Size / Dimension
8.07" L x 4.33" W x 1.97" H (205.0mm x 110.0mm x 50.0mm)
Number of Outputs
1
Type
Enclosed
Voltage - Output 1
12V
Series
LCL (300W)
Voltage - Output 2
Features
Adjustable Output, Universal Input
Voltage - Output 3
Approvals
Voltage - Output 4
Efficiency
88%
Voltage - Isolation
3kV
Part Status
Obsolete
Minimum Load Required
No
Applications
ITE (Commercial)
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Company Profile
LCL300PS12-XD0200 Relevant information
LCL300PS12
LCL300PS12
AC/DC CONVERTER 12V 300W